Data aktualizacji: 2017-02-21

Polish Learning Center "Ogniwo" Trenton, NJ

500 Smith Street Trenton, NJ 08611

USA

Szkoła, w formie organizacji non –profit, prowadzi działalność edukacyjną i  wychowawczą dzieci i młodzieży. Choć nauczanie języka polskiego, polskiej historii i geografii jest podstawową działalnością, to poprzez  zróżnicowane formy aktywności –  wspólne zabawy, występy i akademie przygotowane przez uczniów, spotkania z interesującymi ludźmi, teatr, kino, literaturę i poezję polską, wycieczki, chcemy stać się centrum kreowania i realizacji inicjatyw,  które przybliżą naszym dzieciom Polskę umacniając jednocześnie poczucie przynależności do polskiej społeczności  zarówno w dzieciach, jak i rodzicach.

Środki materialne, niezbędne do wypełniania statutowych zadań szkoły  i realizacji, w miarę możliwości, naszych planów, pochodzą glównie z opłat za szkołę wnoszonych przez rodziców.  Organizujemy też imprezy (pikniki, bale) z których dochód pomaga pokryć wydatki szkoły – wynajem lokalu, ubezpieczenia, płace nauczycieli.

Trenton jest stolicą stanu New Jersey, a dla okolicznej Polonii – miastem szczególnym. I nie chodzi tu wcale o rozliczne biznesy budowlane, handlowe czy biura agencji usługowych. Tutaj bowiem istnieją placówki znane wśród Polonii Wschodniego Wybrzeża z rozlicznych inicjatyw artystycznych i kulturalno-oświatowych. Jedną z nich jest Druch Studio Galery, prowadzone z ogromnym sukcesem przez popularnego animatora życia kulturalnego wśród lokalnej Polonii – Ryszarda Drucha. Tutaj też działają od wielu lat polskie szkoły dokształcające, które krzewią wśród dzieci Polonusów polską mowę, narodowe tradycje i wiedzę o 1000-letniej historii starego kraju.

- 2017/18105

Zapisy w szkole, w każdą sobotę od września do czerwca. Wiadomości na stronie http://ogniwo.pl. W lipcu i sierpniu organizowane są dni na zwiedzanie szkoły i jest możliwość zapisania się do szkoły.

Zapisy w szkole, w każdą sobotę od września do czerwca (na następny rok).

Rozpoczęcie roku szkolnego 2 sobota września, zakończenie roku 3 sobota maja.

Na zakończenie roku dzieci przedszkolne dostają dyplomy ukończenia szkoły a zaczynając od klasy 1 do 3 licealnej wydaje się świadectwa.

Zarząd podejmuje decyzję o zatrudnieniu nauczycieli.

Rada Rodziców pomaga przy podejmownaiu decyzji dotyczących funkcjonowania szkoły.