Data aktualizacji: 2019-08-23

Ul. Manushyan 2

tel.:+37493727310

mail: liana-hf@mail.ru

Stowarzyszenie „Polonia” Giumri jest filią Związku Polaków w Armenii „Polonia”, która ma swoją siedzibę w Erywaniu.  „Polonia” Giumri została założona w 2008 r. Prezesem obu organizacji jest Pani Liana Harutyunyan, która do sierpnia 2018 r. na prośbę Ambasady RP  prowadziła zajęcia z języka polskiego w giumrijskiej „ Polonii”.

Polonia Giumri zrzesza osoby polskiego pochodzenia oraz miejscowych Ormian. Głównym zadaniem organizacji jest wieloaspektowa działalność na rzecz Polaków, osób  pochodzenia polskiego  mieszkających w Armenii oraz zainteresowanych polską kulturą, historią, geografią. Najważniejszymi zadaniami organizacji jest propagowanie wiedzy o Polsce, nauka języka polskiego, rozpowszechnianie informacji o nauce w Polsce, podjęciu studiów, możliwości uczestniczenia w programach stypendialnych,  przygotowanie do egzaminu na Kartę Polaka, podwyższenie poziomu kwalifikacji w środowiskach polonijnych.

W Stowarzyszeniu regularnie odbywają się zajęcia z języka polskiego. Od września 2018 r. zajęcia z języka polskiego z elementami historii, geografii i kultury Polski prowadzone są przez Panią Monikę Lotosz, nauczycielkę skierowaną do pracy dydaktycznej przez ORPEG.

"Polonia" Giumri obecnie liczy około 100 członków, z czego w roku szkolnym 2018/ 2019 w zajęciach z języka polskiego regularnie uczestniczyło 41 osób. Zajęcia prowadzone były w 5 grupach językowych na poziomach A1 – B1. Prowadzony był również kurs przygotowujący do studiów w Polsce oraz nauki w polskim liceum. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. W soboty i w niedziele odbywają się  konkursy, projekcje filmowe, uroczystości o charakterze religijnym, państwowym, okolicznościowym oraz próby i przygotowania do  uroczystości i przedsięwzięć. Większość wydarzeń  jest przygotowywanych wspólnie ze ZPwA "Polonia".

Dziewczęta "Polonii" Giumri  od 2019 r. wspomagają swoimi pięknymi głosami polonijny chór "Gwiazdeczka", który jest prowadzony przez członkinie ZPwA "Polonia" i działa prężnie w Erywaniu.

Nauczyciel pracujący w Giumri pomaga w korekcie  i redagowaniu artykułów do wydawanego w Erywaniu polonijnego  kwartalnika "Poki my żyjemy".

Warunki lokalowe - dobre. Stowarzyszenie dysponuje dwoma pomieszczeniami, w pierwszym odbywają się zajęcia językowe , w drugim - projekcje filmowe.

"Polonia" Giumri zrzesza osoby polskiego pochodzenia i miejscowych Ormian. W Giumri, będącym drugim pod względem wielkości miastem w Armenii, mieszkają rodziny  wielopokoleniowe mające polskie korzenie. Wzruszające historie tych rodzin http://lehastan.am/?p=658 http://galatv.am/ru/your-voice/217626/) ukazują trudne losy Polaków  pragnących pielęgnować swą tożsamość narodową tutaj, w Giumri, mieście tragicznie dotkniętym trzęsieniem ziemi w 1988 r. Wówczas, w  wyniku katastrofy zginęło tysiące osób, z których 1/3 stanowiły dzieci,  połowa zabudowy została zrównana z ziemią. Skutki tragicznego trzęsienia ziemi w Giumri  odczuwa się do dziś. Mieszkańcy starają się zapomnieć o katastrofie, miasto powoli odbudowuje się. Wielką nadzieję pokłada się w  nowym  pokoleniu. Młodzież   szuka   alternatywy na   mądre   spędzenie   czasu, naukę języków,   poznanie   innych   kultur.   Takie możliwości       stwarza    „Polonia” Giumri.     Aktywna polsko – ormiańska młodzież  "Polonii " przyciąga swym zapałem  i chęcią  poznawania polskiego języka, kultury, literatury, historii i geografii Polski mieszkańców Giumri.

- 2018/1941
              - 2019/20-

w sierpniu i w styczniu

Zajęcia odbywają się od 1 września do 31 maja.

Dyplom ukończenia kursu języka polskiego na określonych poziomach językowych zgodnych z  Europejskim Systemem Poziomów Językowych. Przed wydaniem dyplomu uczniowie zdają egzamin.

Obecnie nauczyciel jest kierowany przez ORPEG.