Data aktualizacji: 2017-05-18

- w języku lokalnym *St. Ferdinand Polish Catholic School
Miejscowość *Chicago

Stany Zjednoczone

Ulica, nr domu*3131 N. Mason Ave.

Chicago

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): szkolaswferdynanda@gmail.com

doromis1

Dorota Domin

Parafia św. Ferdynanda w Chicago we współpracy ze Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce

1995

Program nauczania szkoły obejmuje nauczanie języka polskiego, historii, geografii i religii, uczniowie zapoznają się z tradycjami i kulturą polską. Szkoła kładzie nacisk nie tylko na przekazywanie wiedzy, ale także na kształtowanie serc i sumień dzieci i mlodzieży w duchu katolickim. Program oferuje przygotowanie do sakramentów świętych: I Spowiedzi i Komunii św. oraz Bierzmowania w języku polskim. Od początku funkcjonowania szkoły, oprócz zajęć lekcyjnych, przeprowadzane były różne akademie i przedstawienia. Nie brakowało nigdy form rozrywki takich jak: teatrzyki kukiełkowe, bale dla dzieci, dyskoteki itp. Zadbano też o stronę duchową – w ramach lekcji religii wprowadzono rekolekcje szkolne (dwa razy w roku). Tradycją szkoły stały się też konkursy wiedzy, konkursy artystyczne, wystawy prac plastycznych, koncerty muzyki klasycznej, koncerty kolęd, a ostatnio koncert pieśni patriotycznych. Już w pierwszych latach istnienia szkoły, działalność swą rozpoczęły schole dziecięce i młodzieżowe: “Serduszka”, “Kropeczki” i “Radość”. W ostatnich latach ofertę powiększono też o grupę młodzieżową, zespół śpiewu i tańca „Gwiazdki” oraz „Polonia”, a także o program muzyczny, kółko plastyczne, kółko misyjne i zajęcia gry w szachy. Od kilku lat, działa też w naszej szkole harcerstwo. W ostatnich latach szkoła poszerzyła ofertę edukacyjną o naukę języka polskiego od podstaw dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Od początku bardzo aktywni byli rodzice, z ich inicjatywy przeprowadzano wiele imprez kulturalnych, niektóre posiadały dużą skalę medialną. Wystawiano ambitne sztuki teatralne, organizowano wieczory poezji itp. Tradycją szkoły stała się też coroczna zabawa karnawałowa, którą organizują rodzice. Wspólna aktywność nauczycieli i rodziców pozwala na organizowanie wielu szczególnych wydarzeń, które urozmaicają i wzbogacają dzialalność szkoły. Raz w miesiącu uczniowie i ich rodzice spotykają się na Mszy św. szkolnej, na której uczniowie aktywnie uczestniczą w liturgii. Po Mszach świętych organizowane są spotkania „Ziarno” - religijne zajęcia manualno-plastyczne dla chętnych dzieci.

- 2017/18

W celu rejestracji należy czytelne wypełnić  formę rejestracyjną i dostarczyć ją wraz z oplatą do biura szkoły.
Przy zapisei nowego ucznia neleży dołączyć kopię świadectwa ukończenia ostatniej klasy w poprzedniej szkole.

Rejestrację należy dopełnić do końca czerwca.

Zajecia rozpoczynają się w sobote 9 września 2017.

Zakończenie roku szkolnego w sobotę 2 czerwca 2018.

Na zakończenie roku szkolnego uczniowie otrzymuja świadectwa ukończenia danej klasy.

Nauczyciele są zatrudniani przez dyrektora szkoły w porozumieniu z proboszczem parafii.
Przy szkole działa Komitet Rodzicielski, w którego skład wchodzi 8 osób.