Data aktualizacji: 2018-09-19

- w języku polskim *Akademia Języka Polskiego przy ECP im. Gen. Stanisława Maczka w Edynburgu
- w języku lokalnym *Academy of Polish Language
Miejscowość *Edinburgh

Wielka Brytania

Ulica, nr domu*29 East Fettes Avenue

EH4 1EG

Edinburgh

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): ecp.scotland@gmail.com

Małgorzata Firlit

Wojciech Firlit

ECP-Education Centre SCIO

8 Burdiehouse Street

Edinburgh, EH17 8EY

Od października 2016 w naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia artystyczne. W szkole dzieci uczą się języka polskiego, matematyki, geografii i historii Polski. Obchodzimy i kultywujemy wszystkie Święta Państwowe oraz polskie tradycje. W klasach młodszych poprzez zabawę staramy się przekazac młodym Polakom jak najwięcej wiedzy na temat ich Ojczyzny. Od maja 2016 do maja 2017 w szkole odbyły się cztery wycieczki w ramach projektu "Poszukiwanie dziedzictwa polsko-szkockiego". Uczniowie poznali miejsca związane z historią polsko-szkocką na terenie Szkocji (Farmę, na której żył i mieszkał Niedźwiedź Wojtek wraz z polskimi żołnierzami, portret Księcia Karola-syna Marii Klementyny Sobieskiej-wnuczki Króla Jana III Sobieskiego, samoloty spitfire, którymi latali polscy lotnicy podczas Bitwy o Anglię oraz Wielką Polską Mapę Szkocji).
Edynburg jest pięknym, starym średniowiecznym miastem, które jest stolicą Szkocji. W okolicach szkoły mieszka bardzo dużo Polaków, na nasze zajęcia uczęszcza bardzo dużo dzieci, które wcześniej nie chodziły do polskich szkół ze względu na dużą odległość pozostałych szkół od miejsca zamieszaknia. Większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest nauczanie polskiego na obczyźnie i mamy wsparcie oraz pomoc z ich strony.

- 2017/1895

Dziecko można zapisć: mailowo, telefonicznie i osobiście.

Szkoła jest nową placówką i zapisy trwają cały rok.

zajęcia rozpoczynają się we wrześniu, kończą w czerwcu

Na zakończenie roku szkolnego uczniowie klas 0-3 otrzymują ocenę opisową wraz z Dyplomem ukończenia kolejego wtapu nauki. Uczniowie klas 4-8 otrzymują Świadectwa ukończenia kolenej klasy.

Nauczycieli zatrudnia Zarząd Stowarzyszenia oraz Dyrektor Szkoły, na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej i posiadanych uprawnień, wykształcenia oraz doświadczenia w wykonywaniu zawodu nauczyciela.
Tak, przy szkole działa Rada Rodziców. Jej podstawową rolą jest współorganizowanie dodatkowych atrakcji dla dzieci typu: Paczki Świąteczne, Bal Przebierańców i Dzień Dziecka oraz ogólne wspieranie nauczycieli i placówki.