Data aktualizacji: 2019-10-07

- w języku polskim *Szkoła przedmiotów ojczystych im. Matki Boskiej Częstochowskiej
- w języku lokalnym *Our Lady of Czestochowa Polish School
Miejscowość *Londyn

Wielka Brytania

Ulica, nr domu*Hornsey

N8 7NU

Londyn

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): B.oddriscoll@googlemail.com

Barbara O'Driscoll

Stanisława Coppola

Our Lady of Czestochowa Polish School

175 Carlingford Road

London N.15 3ET

Charity Number: 1175364

1950

Zajęcia odbywają się w soboty rano od 9.30 do 13.00. O 11.00 mamy pół godzinną przerwę, gdzie dzieci mają okazje pobawić się na boisku a nauczyciele mają spotkanie przy kawie w jadalni.

Mamy uczniów w wieku od 3 do 17 lat. Dla najmłodszych są przedszkola, a najstarszych uczniow szykujemy do egzaminow maturalnych z języka polskiego w angielskim systemie nauki. Nasi uczniowie zawsze mają bardzo dobre wyniki.

Obecnie mamy 19 klas i 37 nauczycieli. Dzieci uczą się przedmiotów ojczystych, czyli języka polskiego, historii i geografii Polski i religii. Ksiądz przygotowuje dzieci do Pierwszej Komunii.

Klasy są numerowane jak w angielskich szkołach, czyli że w klasie 1 mamy dzieci, które mają skończone 5 lat, a nie starsze jak w Polsce. Korzystamy z programu opracowanego przez Polską Macierz Szkolną na potrzeby naszych dzieci. Korzystamy z podręczników wydanych przez Polską Macierz Szkolną jak i wydanych w Polsce. Niektórzy nauczyciele szykują własny materiał.

Szkoła działa dzięki ofiarnej pracy wszystkich z nią związanych. ma bardzo dobrze dobrane Grono Nauczycielskie i bardzo sumienny Zarząd Kola Rodzicielskiego, który wspiera dyrektora i nauczycieli, zajmuje się sprawami finansowymi, organizuje dyżury rodziców, zapewnia działalność kawiarni przez cały ranek kiedy są zajęcia, pilnuje parkingu i wiele innych obowiązków.

Po zajęciach szkolnych odbywają się zbiórki harcerzy i harcerek.

W szkole panuje mila i serdeczna atmosfera.

Szkola ma zajęcia w angielskiej szkole w północnym Londynie, w dzielnicy Hornsey. W północnym Londynie zawsze było wielu Polaków, którzy się skupiali koło kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej (Devonia)w dzielnicy Islington w północnym Londynie. Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej bardzo dużo Polaków przyjechało do Londynu i w północnym Londynie jest ich bardzo wiele. Dzieci chodzą do naszej szkoły i do innych nowo powstałych w pobliżu.

- 2018/19382
              - 2019/20384
              - 2020/21-

Zaczynamy w drugą sobotę września a kończymy w pierwszą sobotę lipca.

Swiadectwa Polskiej Macierzy szkolnej i własne dyplomy szkolne dla uczniów klas egzaminacyjnych.

Nauczyciele otrzymuje skromną wypłatę tylko za przepracowaną sobotę. Opłatę otrzymują od Koła Rodzicielskiego.