Data aktualizacji: 2017-05-29

- w języku polskim *Parafialna Szkoła Polska im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy bazylice św. Jacka
- w języku lokalnym *Cardinal Wyszynski Polish School
Miejscowość *Chicago

Stany Zjednoczone

Ulica, nr domu*36340 W. Wolfram Street

Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago

Faks (z numerem kierunkowym kraju) 001 224 723 5560

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): info@polskaszkolawyszynskiego.com

Ewa Koch

Ewa Koch

Szkoła jest prowadzona przez Radę Szkolna, która składa się z 15 członków. W jej skład wchodzą; prezydent szkoły (proboszcz parafii), dyrektor, 2 zastępców dyrektora, przedstawiciel grona pedagogicznego, przedstawiciele rodziców.

Cardinal Wyszynski Polish School

3640 W. Wolfram Street

Chicago, IL. 60618

USA

1984

Szkoła składa sie z 13 oddziałów klasowych; przedszkole dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat, zerówka (pięciolatki), klasy 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 szkoły podstawowej oraz klasy I, II i III liceum. Uczymy języka polskiego, kultury, tradycji polskich i religii. Od klasy 5 uczymy też historii, a od klasy 6 także geografii. Liceum kończy matura z trzech przedmiotów: geografii, historii i języka polskiego.

Chicago to miasto, w którym mówi się w 150 różnych językach. Żyje tu ogromna liczba osób, które przyjechały z Polski lub mają polskie pochodzenie. W polskich szkołach w rejonie aglomeracji Chicago uczy się 16,500 dzieci i młodzieży, pracuje 1,000 nauczycieli i katechetów, istnieje 50 polskich szkół. Działa tu wiele polskich organizacji, grup tanecznych i teatralnych. Od 80 lat istnieje Muzeum Polskie w Ameryce. Każdego roku dla uczczenia Konstytucji 3 Maja w centrum miasta odbywa się polska parada.

- 2017/18

Osobiście podczas zajęć szkolnych, podczas wyznaczonych dni oraz podczas trwania odpustu parafialnego, a także internetowo.

Na poczatku roku szkolnego.

Zajęcia rozpoczynaja się w pierwszą sobotę września i kończą w 3 sobotę maja.

Szkoła wydaje świadectwa ukończenia danej klasy w szkole polonijnej, a dla uczniów liceum dodatkowo zaświadczenie o tzw. akredytacji czyli poświadczeniu, że nasza szkoła spełnia wymagania stawiane szkołom etnicznym w stanie Illinois.

Nauczycieli zatrudnia dyrektor szkoły w porozumieniu z prezydentem szkoły oraz Radą Szkolbną. Podstawą zatrudniania jest wykształcenie pedagogiczne, doświadczenie w pracy w polonijnych szkołach, rekomendacje oraz rozmowa kwalifikacyjna.
Rodzice stanowią integralną część Rady Szkolnej, która zarządza placóewką. Rodzice prowadzą w naszej szkole sklepik, który serwuje uczniom jedzenie podczas przerwy w zajęciach.