Data aktualizacji: 2017-05-30

- w języku polskim *Polska Szkola im. gen. K. Pułaskiego
- w języku lokalnym *General Kazimir Pulaski Saturday School or Parents Association gen. K. Pulaski School
Miejscowość *Harwood Heights, IL

Stany Zjednoczone

Ulica, nr domu*6740 W. Montrose Ave. Harwood Hts., IL

Chicago

708-969-0117

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): info@szkolapulaskiego.org

Agata Michalkiewicz

Agata Wozny

Parents Association gen. K. Pulaski

P. O. Box 564336

Chicago, IL 60656

1951

Nasza szkoła, Polska Szkoła im. gen. Kazimierza Pułaskiego w Harwood Heights założona w 1951r, jest jedną  z najstarszych polonijnych szkół w aglomeracji chicagowskiej.   Szkoła stanowi pomost łączący środowiska polonijne, a zwłaszcza dzieci i młodzież, z polskością, z jej przebogatą historią i kulturą.  Krzewienie ojczystej mowy, poznawanie polskiej kultury, historii służy pogłębianiu tożsamości Amerykanów polskiego pochodzenia i pomaga lepiej zrozumieć własne korzenie, bez których nikt z nas nie mógłby powiedzieć kim jest.  Nasza szkoła to także miejsce, gdzie skupia się życie lokalnej społeczności polonijnej. Powstała i trwa dzięki pragnieniu oraz wysiłkowi organizacyjnemu i finansowemu ludzi, którzy ją tworzą. Poprzez podejmowane inicjatyw, których charakter często wykracza poza zajęcia dydaktyczne, integruje i cementuje skupione wokół niej środowiska, stanowiąc wizytówkę ich osiągnięć i powód uzasadnionej  dumy. Dzięki służbie polskości za granicą, szkoła polonijna przyczynia się jednocześnie do umocnienia pozycji i prestiżu Polonii w społeczeństwie amerykańskim. Znajomość drugiego języka, poczucie przynależności do drugiego narodu i jego dziedzictwa to ogromne bogactwo. To szersze horyzonty myślowe, głębsza wrażliwość i zdolność pełniejszego rozumienia innych ludzi i świata w całej jego różnorodności i bogactwie. Szkoła prowadzona jest przez Stowarzyszenie Rodziców. Posiada pełną akredytację Illinois Board of Education.

- 2017/18

Zapisy zaczynają się w marcu i trwaja do konca sierpnia. Dzieci mozna zapisac w soboty w szkolnym sekretariacie lub droga korespondencji uzywajac formy rejestracyjne umieszczone na szkolnej stronie internetowej.

Do wrzesnia kazdego roku

Zajecia rozpoczynaja sie w druga sobote wrzesnia i koncza sie w przedostatnia sobote maja.

Swiadectwa w jezyku polskim i angielskim.

Rozmowa wstepna, sprawdzenie kwalifikacji
Tak. Rada rodzicow prowadzi zaplecze finansowe szkoly.