Data aktualizacji: 2020-09-07

Holandia

Ulica, nr domu*Graaf Engelbrecht Ganzerik 3

4822 RK Breda

Lokalizacja szkoły (długość i szerokość geograficzna)                                -

Haga

(+31)0647321585

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): info@szkolabreda.nl

Szkoła Polonijna

Jolanta Husiatyńska - Gołka

Jolanta Husiatyńska - Gołka / Prezes Fundacji , Dyrektor Szkoły

Fundacja Pro Polonia

Beetslaan 79

4707 JP Roosendaal

Holandia
(+31)0647321585
info@propolonia.nl
KvK Breda: 66502829
Bank: NL31 RABO 0312 0829 32

Szkoła Polonijna im. gen. St. Maczka w Brabancji Północnej przy Fundacji Pro Polonia.

Do Szkoły przyjmujemy dzieci polskiego pochodzenia w wieku od 3 do 15 lat.
Zajęcia w roku szkolnym odbywają się w godzinach od 13.30 do 16.00 ( 3 godz. lekcyjne/ jednostka lekcyjna 45 minut + 15 minut przerwy).

W ciągu roku szkolnego przewidzianych jest 20 spotkań.

Opłata za rok szkolny 2019/ 2020 wynosi 100 Euro za dziecko.

Kadra szkoły to grupa wolontariuszy, która przekazuje w ciągu zajęć w różnych grupach wiekowych,  wiedzę w/ i o języku polskim oraz o Polsce - jej kulturze, zwyczajach, obyczajach, ważniejszych ludziach i datach. Odpowiednio do kompetencji wiekowych przekazujemy wiedzę z zakresu geografii oraz historii Polski, również tej związanej bezpośrednio z Bredą. Wszystko po to, by budować w naszych dzieciach tak ważne dla ich rozwoju poczucie tożsamości oraz dać wiedzę o kraju pochodzenia ich samych oraz ich rodziców i dziadków. Bierzemy równocześnie pod uwagę fakt, iż uczestnictwo w zajęciach w grupie polonijnej pozwala dzieciom dostrzec, iż w kraju w którym mieszkają jest więcej osób mówiących innym (w tym wypadku polskim) języku, co z kolei dodaje im pewności siebie i pozwala łagodniej wejść w holenderską grupę rówieśniczą.

Osoby angażujące się w pracę szkoły to ludzie pełni pasji, wspólnie podejmujący decyzje o formie prowadzenia zajęć, która zwłaszcza w przypadku szkoły sobotniej powinna być atrakcyjna i bardzo urozmaicona.
Nasza Szkoła Polonijna spełnia funkcje nie tylko edukacyjną, ale i integracyjną - zarówno w stosunku do dzieci, jak i ich rodziców/ opiekunów.

Celem nadrzędnym szkoły jest budowanie świadomej swojego dziedzictwa Polonii, która pielęgnując swoje korzenie wzrasta w kraju zamieszkania, wykorzystując potencjał, jaki daje jej znajomość specyfiki dwóch krajów - ich mieszkańców, kultur oraz języków.

- 2018/1961
              - 2019/2060
              - 2020/2130

3-6 lat, 7-9 lat, 10-12 13-15

Zajęcia rozpoczynają się początkiem września ( nie później niż w drugą sobotę września) i kończą w ostatnią sobotę czerwca.

Szkoła wydaje dyplomy dla uczniów za uczestnictwo w zajęciach oraz wyróżnienia za różne akcje przeprowadzone przez Fundację Pro Polonia i inne organizacje polskie i polonijne podczas trwania roku szkolnego.

Nauczyciele i inni zadeklarowani  Wolontariusze otrzymują kontrakty na czas trwania zajęć w bieżącym roku szkolnym oraz na życzenie, zaświadczenia o odbytym wolontariacie.

Rodzice na koniec roku szkolnego  otrzymują oficjalne podziękowania.