Data aktualizacji: 2019-09-21

Stany Zjednoczone

Ulica, nr domu*8301 N. Harlem Ave,

Konsulat Generalny RP w Chicago

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): principal@mkopernik.org; info@mkopernik.org

Bernarda Redlinska

Witold Moskal

Zarząd szkoły

Nicolaus Copernicus School of Polish Language

P.O. Box: 480207

Niles, IL. 60714

1976

Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w Niles jest bardzo prężnie działającą placówką edukacyjną:

·         szczyci się wieloma laureatami polonijnych konkursów oraz konkursu "Być Polakiem",

·         wniosła pomysł zorganizowania w Chicago polonijnej Studniówki,

·         wydała podręczniki „ Moja Polska Szkoła” do klasy O oraz „Trylogię Polonijną” do klasy V,

·         współorganizowała w Chicago studia podyplomowe dla nauczycieli w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego,

·         była organizatorem warsztatów polonistycznych dla nauczycieli

·         włączyła się aktywnie w akcję „Cała Polonia czyta dzieciom” promując program głośnego czytania dzieciom przez rodziców już od najmłodszych lat

·         włączyła się w obchody Dnia Dwujęzyczności w USA

·         była gospodarzem międzyszkolnych konkursów

*     przygotowuje uczniów do zdawania egzaminu certyfikatowego oraz Seal of Biliteracy

Oprócz zajęć dydaktycznych, organizowanych jest wiele wycieczek, konkursów, młodzież przygotowuje apele i uroczystości okolicznościowe. Uczniowie reprezentują szkołę na zewnątrz w konkursach pozaszkolnych. Szkoła kultywuje tradycje i obrzędy polskie organizując Pasowanie na ucznia, mikołajki, Wigilię, jasełka, śniadanie wielkanocne. W lutym obchodzony jest Dzień Patrona Szkoły, który przybiera formę konkursów wiedzy lub pokazów filmowych. Uczniowie corocznie uczestniczą w Paradzie 3 Maja. Na spotkania z młodzieżą zapraszane są osobistości ze środowiska polonijnego oraz goście prosto z Polski. Szkoła posiada akredytację Illinois State Board of Education.

Prowadzi zajęcia z religii w języku polskim, zajęcia pozalekcyjne. W szkole działają klasy dwujęzyczne. Szkoła współpracuje ze Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz wieloma organizacjami polonijnymi.

W Niles Polonia stanowi ok. 60% mieszkańców miejscowości.

- 2018/19330
              - 2019/20311
              - 2020/21-

Zajęcia trwają od pierwszej soboty po Labor Day weekend we wrześniu aż do połowy maja.

Szkoła wydaje dwujęzyczne świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i średniej oraz dyplomy dla klas przedszkolnych i zerowych.

Nauczycieli zatrudnia dyrektor po zatwierdzeniu przez Zarząd szkoły.