Data aktualizacji: 2017-07-26

- w języku lokalnym *Saint John Paul II Polish Language School
Miejscowość *Boston

Stany Zjednoczone

Ulica, nr domu*655 Dorchester Ave.

Ma 02127

New York

1-617-464-2485

Faks (z numerem kierunkowym kraju) n/a

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): ala1000@verizon.net

n/a

Jan Kozak

Halina Sobieszek

Szkola Jezyka Polskiego im. sw. Jana Pawla II

655 Dorchester Ave.

Boston, Ma 02127

1966

Uczniami szkoły są dzieci w wieku przedszkolnym, szkoły podstawowej ( klasy I-VIII) oraz młodzież licealna. Zajęcia odbywają się w soboty od godziny 9:30 do 1:30. Uczniowie oprócz lekcji z zakresu języka polskiego, historii oraz geografii Polski objęci są także nauczaniem informatyki, czym zajmują się zatrudnieni w tym celu specjaliści.Szkoła ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest nim niewątpliwie liczba uczniów, która nieustannie rośnie. Dzieci nie tylko uczestniczą w zajęciach. Są obecne na różnego rodzaju konkursach międzyszkolnych, gdzie zajmują nagradzane miejsca. Od trzech lat redagują również swoją własną gazetkę pt: „Głos młodzieży”. Wraz z nauczycielami przygotowują różne występy prezentowane na terenie szkoły oraz poza nią. Do bardzo udanych z pewnością należy przedstawienie pokazane w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku. Innym przykładem są lekcje pokazowe przygotowywane na wszystkie zjazdy nauczycieli polonijnych. Osiągnięcia i sukcesy są sumą wzajemnej pracy dzieci, rodziców i nauczycieli, a ci są już sprawdzonymi pedagogami. Na przełomie ostatnich 10 lat, szesciu z nich zostało odznaczonych Medalem Edukacji Narodowej, a dziesieciu otrzymało Nagrodę Prezesa Centrali Szkół Dokształcąjących.

Szkoła Języka Polskiego pomimo różnych momentów w swojej historii, istnieje i „trzyma się mocno” w świadomości tutejszego polonijnego środowiska. Wciąż rozwija się i doskonali. I nie ustaje w realizacji swojego głównego celu: nauczania języka i pielęgnowania kultury oraz tradycji wśród kolejnych pokoleń polskich emigrantów.

Boston jest stolica stanu Massachusetts, spolecznosc polska generalnie rozproszona znajduje swoja baze przy parafii Matki Bozej Czestochowskiej umiejscowionej w tak zwanym "Trojkacie Polskim".

- 2017/18160

Emailowo, Telefonicznie lub osobiscie w biurze szkoly

w dowolnym

Rozpoczecie -w druga sobote wrzesnia