Data aktualizacji: 2017-08-10

nie posiadamy

Dorota Jasinski

Proboszcz Wojciech Kurzydlo

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Parafia Sw Stanislawa Kostki

12 Denison Avenue Toronto, Ontario M5T 2M4, Canada

TCDSB - Toronto Catholic District School Board

80 Sheppard Avenue E. North York, Ontario, M2N 6E8, Canada

1913

Polska Szkola przy Parafii Sw. Stanislawa Kostki   to najstarsza polonijna szkola w Toronto.Od 1937 r. chwalebne dziedzictwo szkolnictwa polskiego, przejeli  i do dzisiaj kontynuluja ksieza Obaci {OMI} .W latach 90-tych,szkola nasza liczyla ponad 200-tu uczniow. Ale z uwagi na powstanie nowych szkol polskich w Toronto i okolicy,stan liczebny uczniow w naszej szkole zaczal spadac. Obecnie jednak obserwujemy tendencje wzrostowe.Szkola jest mocno zaangazowana w dzialalnosc i zycie calej parafii-organizujemy rozne przedstawienia i uroczystosci parafialno-szkolne.

Toronto to wielokulturowa metropolia z drapaczami chmur,gdzie w niezbyt  ruchliwej uliczce, niedaleko od centrum ,znajduje sie nasza szkola.To tu, ponad sto cztery lata temu, Polakam w Toronto chodzilo nie tylko o chleb dla ciala ,ale takze o chleb dla ducha.Wierni chrzescijanskiej kulturze i o goracym zapale patriotycznym , przyczynili sie do powstania polskiej parafii ,jak i polskiej szkoly, w centrum miasta-Toronto.Do dnia dzisiejszego spolecznosc polska [ przybywa malzenstw mieszanych,polsko-kanadyjskich],uczy dzieci ojczystego jezyka,kultury polskiej i rozgrzewa w nich polskiego ducha.To wlasnie dzieci z mieszanych malzenstw, obecnie sa uczniami naszej szkoly.

- 2019/20-

Zajecia rozpoczynaja sie w trzecia sobote wrzesnia, a koncza sie w druga sobote czerwca,

Szkola wydaje swiadectwa w j. polskim z pieczatka parafii oraz podpisami:proboszcza,dyrektora i wychowawcy.

Uczniowie otrzymuja rowniez swiadectwa wydane przez Kuratorium Katolickie w Toronto[TCDSB]

Kuratorium Katolickie w Toronto zatrudnia nauczycieli.Przechodzi sie rozmowe kwalifikacyjna,na ktorej nalezy przedstawic dyplom pedagoga[przetlumaczony na angielski].Na jednego nauczyciela przypada 23 studentow.Pozostali nauczyciele przechodza rozmowe z Proboszczem i Dyrektorem szkoly.

Tak ,przy szkole  dziala Rada Rodzicow.Zajmuja sie organizowaniem roznych uroczystosci parafialno –szkolnych.