Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 50203

Zaproszenie do udziału w projekcie tworzenia podstawy programowej dla naucznia w języku polskim poza granicami kraju

  • 2008-07-08

Jeżeli nie teraz, to kiedy? Jeżeli nie my, to kto?

Polscy uczniowie uczący się w kraju wkrótce będą się uczyć z nowych książek i programów zmienionych i unowocześnionych. Powstała nowa podstawa programowa. Miejmy nadzieję, że lepsza, ciekawsza, nowocześniejsza. Ponad stuosobowy zespół specjalistów z różnych dziedzin pracował przez wiele miesięcy, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, czego i dlaczego powinien się nauczyć każdy młody Polak. Potem tysiące zainteresowanych włączyło się w dyskusję na temat rezultatów tej pracy.

Decyzje, które autorzy podstawy musieli podejmować, nie były proste. Czas ucznia nie jest z gumy, nie da się wydłużyć szkolnego tygodnia ani ponad miarę obciążać dziecka. A przecież świat dookoła jest coraz bardziej skomplikowany i szkoła, która tradycyjnie miała ambicję ten świat objaśniać, zwyczajnie za nim nie nadąża. Wszyscy zadawaliśmy sobie pytanie, czy wybrać multa, czy raczej multum. Pokazać jak najwięcej, choćby po trochu, czy mniej a porządnie. Sięgać po autorów współczesnych czy postawić raczej na tradycję. Przeczytać z uczniami kilka ważnych książek w całości, a może zapoznać się z większą ich liczbą, ale we fragmentach. Trzeba było znaleźć dobrą równowagę między prezentowaniem uczniom solidnej porcji wiedzy a pozostawieniem miejsca na kształcenie niezbędnych, kluczowych umiejętności, dzięki którym, operując tą wiedzą, mogą odnosić sukcesy w dalszym rozwoju, znaleźć satysfakcjonujące zajęcie, stać się konkurencyjni na międzynarodowym rynku pracy.

Z pewnością nowa podstawa pokazuje, czego konkretnie uczeń ma się nauczyć, a nie tylko, czego szkoła będzie chciała go nauczyć. Dużo więcej konkretów w miejsce pustych obietnic systemu edukacji.

Trudno zatem wyobrazić sobie lepszy moment na podjęcie wysiłku opracowania podstaw i programów dla uczniów polskich szkół poza granicami, zarówno tych, którzy chcą powrócić do szkoły w kraju, jak tych, którzy raczej do Polski nie wrócą. To zadanie może być jeszcze trudniejsze niż podstawa, którą właśnie ukończono, bo oprócz tych samych problemów i zobowiązań szkoły trzeba wziąć pod uwagę znacznie więcej ograniczeń i trudności wynikających z warunków i miejsca, w jakim odbywa się kształcenie.

Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkie osoby, które mają doświadczenia i przemyślenia związane z nauczaniem poza granicami kraju, w różnych formach kształcenia. Bez takich doświadczeń przygotowanie prawdziwie użytecznego programu z pewnością się nie uda. Chcemy, żeby nauczyciele polskich szkół za granicą współpracowali z autorami programów z Polski. I wreszcie zależy nam na włączeniu do pracy specjalistów, którzy pomogą opracować materiały nowoczesne, dobrze opracowane metodycznie i dzięki temu dające nadzieję na udzielenie realnego wsparcia nauczycielom polskim pracującym za granicą.

Wszystkich, którzy są gotowi włączyć się do pracy w projekcie w różnych formach – od współpracy przy pisaniu programów po konsultacje i recenzje – prosimy o

  1. zarejestrowanie się w serwisie http://www.polska-szkola.pl
  2. wypełnienie ankiety zamieszczonej na stronie internetowej.

To pomoże nam skompletować zespół.

Bardzo liczymy na Wasz udział.

Grażyna Czetwertyńska

Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer