Polska Szkoła

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 50203

Zaproszenie do udziału w projekcie tworzenia podstawy programowej dla naucznia w języku polskim poza granicami kraju

• 2008-07-08

Jeżeli nie teraz, to kiedy? Jeżeli nie my, to kto?

Polscy uczniowie uczący się w kraju wkrótce będą się uczyć z nowych książek i programów zmienionych i unowocześnionych. Powstała nowa podstawa programowa. Miejmy nadzieję, że lepsza, ciekawsza, nowocześniejsza. Ponad stuosobowy zespół specjalistów z różnych dziedzin pracował przez wiele miesięcy, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, czego i dlaczego powinien się nauczyć każdy młody Polak. Potem tysiące zainteresowanych włączyło się w dyskusję na temat rezultatów tej pracy.

Decyzje, które autorzy podstawy musieli podejmować, nie były proste. Czas ucznia nie jest z gumy, nie da się wydłużyć szkolnego tygodnia ani ponad miarę obciążać dziecka. A przecież świat dookoła jest coraz bardziej skomplikowany i szkoła, która tradycyjnie miała ambicję ten świat objaśniać, zwyczajnie za nim nie nadąża. Wszyscy zadawaliśmy sobie pytanie, czy wybrać multa, czy raczej multum. Pokazać jak najwięcej, choćby po trochu, czy mniej a porządnie. Sięgać po autorów współczesnych czy postawić raczej na tradycję. Przeczytać z uczniami kilka ważnych książek w całości, a może zapoznać się z większą ich liczbą, ale we fragmentach. Trzeba było znaleźć dobrą równowagę między prezentowaniem uczniom solidnej porcji wiedzy a pozostawieniem miejsca na kształcenie niezbędnych, kluczowych umiejętności, dzięki którym, operując tą wiedzą, mogą odnosić sukcesy w dalszym rozwoju, znaleźć satysfakcjonujące zajęcie, stać się konkurencyjni na międzynarodowym rynku pracy.

Z pewnością nowa podstawa pokazuje, czego konkretnie uczeń ma się nauczyć, a nie tylko, czego szkoła będzie chciała go nauczyć. Dużo więcej konkretów w miejsce pustych obietnic systemu edukacji.

Trudno zatem wyobrazić sobie lepszy moment na podjęcie wysiłku opracowania podstaw i programów dla uczniów polskich szkół poza granicami, zarówno tych, którzy chcą powrócić do szkoły w kraju, jak tych, którzy raczej do Polski nie wrócą. To zadanie może być jeszcze trudniejsze niż podstawa, którą właśnie ukończono, bo oprócz tych samych problemów i zobowiązań szkoły trzeba wziąć pod uwagę znacznie więcej ograniczeń i trudności wynikających z warunków i miejsca, w jakim odbywa się kształcenie.

Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkie osoby, które mają doświadczenia i przemyślenia związane z nauczaniem poza granicami kraju, w różnych formach kształcenia. Bez takich doświadczeń przygotowanie prawdziwie użytecznego programu z pewnością się nie uda. Chcemy, żeby nauczyciele polskich szkół za granicą współpracowali z autorami programów z Polski. I wreszcie zależy nam na włączeniu do pracy specjalistów, którzy pomogą opracować materiały nowoczesne, dobrze opracowane metodycznie i dzięki temu dające nadzieję na udzielenie realnego wsparcia nauczycielom polskim pracującym za granicą.

Wszystkich, którzy są gotowi włączyć się do pracy w projekcie w różnych formach – od współpracy przy pisaniu programów po konsultacje i recenzje – prosimy o

1. zarejestrowanie się w serwisie http://www.polska-szkola.pl
  2. wypełnienie ankiety zamieszczonej na stronie internetowej.

To pomoże nam skompletować zespół.

Bardzo liczymy na Wasz udział.

Grażyna Czetwertyńska

Footer