Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

Rosja, Irkuck. „Ojczyzna! Oj, czy zna?” ma już 5 lat!

  • Stanisław Świętek
  • 2016-05-09

27 finalistów z Abakanu, Barnaułu, Irkucka, Kemerowa, Omska, Tomska, Ułan Ude i Usola Syberyjskiego rywalizowało o laury w piątym, jubileuszowym Konkursie wiedzy o historii, kulturze, języku i tradycjach polskich „Ojczyzna! Oj czy zna?”
 
 logo

W ciągu dwóch dni finału V Konkursu wiedzy o Polsce „Ojczyzna! Oj czy zna?” syberyjska młodzież rywalizowała w dwóch konkurencjach. W quizie drużynowym, w którym uczestnicy występują reprezentując swoje miasta, bezkonkurencyjni okazali się przedstawiciele omskiego „Poloneza”. Odpowiednio drugie i trzecie miejsca zajęły drużyny z Ułan Ude i Irkucka. Konkurs drużynowy przeprowadzony był na zasadach znanego i popularnego w Polsce teleturnieju „1 z 10”. Każda z drużyn odpowiadała na losowo wybrane pytania z kategorii: wiedza ogólna, kuchnia polska, geografia, historia, zabytki, znani Polacy oraz tradycje polskie. Główną częścią finału był indywidualny sprawdzian wiedzy. Każdy z uczestników otrzymał do rozwiązania test składający się z 46 pytań. Łącznie można było uzyskać 119 punktów. Konkurs indywidualny zwyciężyła Tatiana Zareczniewa z Omska zdobywając 108 pkt. Drugie miejsce zajęła Elżbieta Natoczina, również z Omska (99 pkt.), natomiast trzecie miejsce zajęła Eugenia Puszkarska z Abakanu (97 pkt.) Główną ideą Konkursu jest podsumowanie i sprawdzenie wiedzy młodzieży uczącej się języka polskiego i o Polsce w ośrodkach polonijnych na terenie Syberii, ale także jej integracja. Nie należy zapominać, że możliwość spotkania młodzieży zainteresowanej kulturą, tradycjami i nauką języka polskiego z odległych zakątków tej rozległej krainy jest unikalną okazją do wzajemnego poznania się, a dla nauczycieli uczących języka polskiego daje możliwość wymiany doświadczeń. Konkurs Wiedzy o Polsce „ Ojczyzna! Oj, czy zna?” organizowany jest przez Konsulat Generalny RP w Irkucku przy współudziale nauczycieli języka polskiego kierowanych przez ORPEG do pracy w Rosji. 

Organizatorzy wyrażają szczególne podziękowania Pani Anecie Ksel oraz Panu Krystianowi Furmanowiczowi za wkład i pomoc w przygotowanie piątej edycji Konkursu. Podziękowania należą się także pozostałym pedagogom, którzy nie tylko doskonale przygotowali swych uczniów, ale także wypełnili program pobytu ciekawymi zabawami plenerowymi i grami świetlicowymi.

 TEST 2016

 KLUCZ DO TESTU 2016

Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer