Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Odessie. Ukraina.

  • Stanisław Świętek
  • 2016-10-21

Cześć! Privit !  Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Odessie

 Wiele nut i wiele języków zabrzmiało podczas obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Stwarzyszeniu „Polska Nuta” w Odessie.  Dzień ten - zainicjowany przez Dobrą Polską Szkołę w Nowym Jorku oraz Fundację Edukacja dla Demokracji - odbywa się w wielu orśodkach polonijnych na całym świecie, w  tym roku po raz pierwszy  także w Odessie.

 Jak było?  Wesoło  i uroczyście, zabawnie i refleksyjnie.  Chór „Polska Nuta” zaśpiewał piosenki  polskie i ukraińskie, a ze względu na wielokulturowy charakter Odessy także żydowskie i ukraińskie. Mogliśmy również obejrzeć dwa układy taneczne wykonane przez chórzystów. Ze sceny popłynęły także słowa wiersza Liny Kostenko  oraz fragment prozy Jarosława Iwaszkiewicza, oczywiście w dwóch językach. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami – loterii na najładniejsze słowo w języku polskim i ukraińskim oraz konkursu traslatorskiego, który okazał się nie lada zagadką.

Dziękujemy wszystkim za aktywny  udział w zabawie  i już teraz zapraszamy na kolejne obchody dnia dwujęzyczności za rok.

Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer