Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

Ukraina. Święty Mikołaj odwiedził Dom Polski w Barze

  • Stanisław Świętek
  • 2016-12-09

W dniu 6-go grudnia w Domu Polskim w Barze odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży uczącej się języka  polskiego, oraz tych, których rodzice są członkami Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków, ze świętym Mikołajem.

           W Sali widowiskowej, przy pięknie przystrojonej choince, dzieci w wieku od roku do 15 lat uczestniczyły w dwuetapowej, pomysłowo zaaranżowanej imprezie, której celem było zaproszenie Mikołaja do wspólnej zabawy. Dzieci  wysłuchały legendy o świętym Mikołaju, chętnie recytowały wiersze dla Mikołaja, o zimie i zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Uczestniczyły w konkursach i zabawach integracyjnych. Na scenie pojawił się również chór, który wesołymi  zimowymi piosenkami przywołał wreszcie upragnionego gościa. Święty Mikołaj – zgodnie z legendą ubrany w tradycyjny strój biskupa –wkroczył na scenę wśród aplauzu widowni. Po krótkiej rozmowie i serii zagadek każde dziecko otrzymało słodki  upominek i drobną zabawkę - no i, tak długo oczekiwany gość, musiał wyruszyć w dalszą drogę. Tego dnia czekało go bowiem jeszcze bardzo dużo pracy.

Do zobaczenia Święty Mikołaju! Czekamy na Ciebie za rok.

 Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG , Ukraina, Bar

Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer