Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

Ukraina, Winnica.

  • Stanisław Świętek
  • 2016-12-09

Historia o tym, jak Święty Mikołaj zawitał do szkoły im. Grocholskich

 

 

 

 

 

 

 

W przededniu cudownego zimowego święta, kiedy 6 grudnia Święty Mikołaj przychodzi do domów grzecznych dzieci i zostawia im wspaniałe prezenty, uwagą gościa z białą brodą nie została ominięta także młodzież z Polskiej Szkoły im. Grocholskich w Winnicy.

3 grudnia zgodnie z planem nauczycielki Lidii Paulukiewicz, skierowanej do pracy na Ukrainie przez ORPEG, uzgodnionym oczywiście z „kancelarią Św. Mikołaja”, zwyczajni pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści zmienili się w w specjalistów w dziedzinie handmade. Pod opieką doświadczonej nauczycielki tworzyli oni bożonarodzeniowe zabawki, które później powędrują na choinki w ich własnych domach. Dzieci wspaniale się bawili i w sposób interaktywny uczyli się języka polskiego. Kiedy już wszystkie zabawki, bombki, choinki i jelenie zostały ukończone i udekorowane różnymi błyskotkami, pojawił się Święty Mikołaj. Zostawił prezenty i poleciał do innych grzecznych dzieci, którzy z niecierpliwością na niego czekały. Młodzież bardzo ucieszyła się, kiedy zobaczyła te wspaniałe prezenty i cukierki a potem z radością pobiegła do domu, żeby pochwalić się rodzicom nimi oraz własnoręcznie wykonanymi zabawkami. Stowarzyszenie „Kresowiacy”, przy którym działa Szkoła im. Grocholskich, serdecznie dziękuję KG RP w Winnicy oraz Fundacji „Wolność i Demokracja” za wyposażenie Św. Mikołaja w prezenty dla młodzieży polskiego pochodzenia w Winnicy.

Wiktoria Draczuk, 07.12.16 r. www.wizyt.net

 

 

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer