Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

Kirgistan, Biszkek

  • Stanisław Świętek
  • 2016-12-19

Świąteczny klimat w sercu Azji

Coraz bliżej święta… 17 grudnia najmłodsza część kirgiskiej Polonii z dużym zaangażowaniem tworzyła świąteczne ozdoby. Gwiazdki z makaronu, papierowe girlandy
i własnoręcznie udekorowane pierniczki przyozdobiły naszą choinkę, która – trzeba przyznać – prezentuje się bardzo okazale, nie ustępując wcale urodą tej, którą ustawiono na głównym placu w Biszkeku (Kirgistan).

Z kolei 18 grudnia na zaproszenie Allianz Francaice de Bichkek, podczas wieczoru bożonarodzeniowego, młodzież z PSKO Odrodzenie (wraz z muzykami Konserwatorium Narodowego w Biszkeku), uświetniła swoim występem część artystyczną wieczoru. Zaczęli polonezem, później były polskie kolędy: Gore gwiazda Jezusowi(https://www.youtube.com/watch?v=yIt5Bb1MhgI&feature=youtu.be) ,
Świeć gwiazdeczko mała świeć oraz Dzisiaj w Betlejem z akompaniamentem kwartetu wiolonczelowego. W repertuarze nie zabrakło też francuskiej kolędy Petit Papa Noel oraz Cichej nocy, zaśpiewanej po polsku, niemiecku, francusku, angielsku i rosyjsku.

Sabina Mężyk,
nauczyciel skierowany przez ORPEG za granicę
Kirgistan, Biszkek

 

  

 

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer