Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

Kazachstan - Astana. Gimnazjum Lingwistycznym nr 5 w Astanie.

  • Stanisław Świętek
  • 2017-09-07

Spotkanie Pierwszej Damy RP z Polonią w Astanie

 Pierwszego dnia oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Kazachstanie odbywającej się w dniach 6-9 września 2017 r. Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agata Kornhauser - Duda odwiedziła Gabinet Języka Polskiego imienia Fryderyka Chopina przy Gimnazjum Lingwistycznym nr 5 w Astanie.

 

Gimnazjum Lingwistyczne nr 5 jest jedyną szkołą w Astanie działającą w lokalnym systemie oświaty, która umożliwia obok języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego również naukę języka polskiego także dzieciom nie posiadającym polskiego pochodzenia. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą z siedzibą w Warszawie rokrocznie kieruje tam doświadczonych specjalistów z Polski. W roku bieżącym w Gabinecie Języka Polskiego imienia Fryderyka Chopina zajęcia prowadzi Pan Daniel Zatorski nauczyciel języka polskiego i wiedzy o Polsce. 

 

W czasie spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnych oraz Ministerstwa Edukacji Republiki Kazachstanu towarzyszył jej Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odpowiedzialny za współpracę z Polonią i Polakami zamieszkującymi poza granicami kraju.

Po tradycyjnym powitaniu chlebem i solą Pierwsza Dama zapoznała się z warunkami w jakich uczą się potomkowie polskich zesłańców, z ich motywacją, planami na przyszłość i potrzebami. Wyraziła wdzięczność władzom oświatowym Republiki Kazachstanu, dyrektorowi szkoły A. Trufanowowi i Pani Prezes Stowarzyszenia “Polacy” H. Rogowskiej za aktywne wspieranie edukacji w języku polskim. W niezwykle ciepłych słowach zwróciła się także do uczniów, którym podarowała przywiezione na tę okazję słowniki. Podkreśliła znaczenie nauki języka ojczystego, historii i tradycji dla podtrzymywania więzi z krajem przodków. Jako pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą życzyła również wytrwałości i sukcesów nauczycielowi rozpoczynającemu w tym roku pracę w Astanie.

Następnie w sali widowiskowej odbył się program artystyczny, podczas którego goście mieli okazję wysłuchać Poloneza Ogińskiego “Pożegnanie Ojczyzny” w wersji na skrzypce oraz piosenek w języku polskim i kazachskim w wykonaniu podopiecznych Pani M. Malinowskiej - dyrektorki Polskiej Szkółki Niedzielnej przy Zgromadzeniu Narodu Kazachstanu.

Na zakończenie Pani Prezydentowa wręczyła przywiezione przez siebie prezenty, zaś od gospodarzy otrzymała kamizelkę - element tradycyjnego stroju kazachskiego, pamiątkowy album oraz zbiór utworów wybitnego kazachskiego poety Abaja w tłumaczeniu na język polski.

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer