Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo Nauczyciele kwalifikowani

Mam do wszystkich pytanie; czy istnieje jakis sposob, aby poradzic sobie z brakiem nauczycieli kwalifikowanych z przygotowaniem pedagogicznym? Pisze o tym, bo w naszej szkole prezy Ambasadzie RP w Meksyku mamy z tym powazny problem i wyglada na to, ze Zespol Szkol zmierza do zamkniecia jedynej tego typu placowki w tej czesci swiata, po 30 latach jej funkcjonowania. Meksyk to ogromny kraj, w ktorym mieszk okolo 3000 Polakow, co w porownaniuz innymi krajami jest liczba raczej niewielka. Staramy sie jak tylko mozemy zapewnic naszym dzieciom nauke w jezyku polskim, tym bardziej, ze mamy coraz wiecej dzieci tzw. "nowej emigracji", ktore za jakis czas wroca do kraju. Znalezienie nauczyciela graniczy wrecz z cudem, a wymagania Zespolu Szkol sa czesto dla nas nie do spelnienia, Rada Rodzicow z wlasnych srodkow zatrudnia nauczyciela matematyki, ktorego wladze oswiatowe w kraju nie chcialy zatwierdzic, choc posiada stosowny dyplom, tego w zaden sposob nie jestesmy w stanie zrozumiec; czy wazniejsze jest dobro naszych dzieci i ich edukacja, czy tez kompletnie nie przystajace do naszej rzeczywistosci przepisy. Czasem wrecz mamy wrazenie, ze zamiast pomocy z kraju otrzymujemy tylko "klody pod nogi" - choc mamy nadzieje, ze sie mylimy. Czy ktos byl w podobnej sytuacji i moze nam podpowiedziec, w jaki sposob mozemy sobie z tym poradzic.

Pozdrawiam - Grzegorz Swoboda

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer