Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo MEN chce zamknac SPK w Kairze! Ratujcie!

Ambasada RP w Kairze otrzymala na poczatku tego miesiaca pismo o likwidacji Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Kairze. Powod - oszczednosci finansowe. Tak na prawde finanse to najslabszy powod zamkniecia szkoly, bo roczne utrzymanie szkoly nie przekracza 8.000 USD (czynsz + pensje nauczycieli), co stanowi kwote mniejsza niz koszty jakie ponosi panstwo polskie, jesli zaplaci za 1 rok nauki tylko jednego dziecka pracownika ambasady/konsulatu w miejscowej British/American International School. A i tak do SPK musi uczeszczac ze wzgledu na jezyk polski, historie, itp. W takim razie gdzie jest ta polityka propolonijna, gdzie realizacja pieknych slow Pani Minister Katarzyny Hall, gdzie moda na polski???. Skoro chce sie zamknac polska szkole dla rosnacej, w ostatnim czasie w szczegolnosci, polonii egipskiej. Dla naszych dzieci ta szkola jest bardzo wazna, Ci, ktorzy mieszkaja za granica i maja dzieci w takiej szkole to doskonale rozumieja, ale urzednicy??? Uwazajcie, bo nie wiadomo jak potocza sie losy Waszych SPK. Jesli ktos ma jakis dobry pomysl, jak przemowic "do rozsadku" naszemu MEN-owi, piszcie. Pozdrawiamy, zrozpaczona Rada Rodzicow SPK w Kairze. (oczywiscie bedziemy walczyc o prawa naszych dzieci do "ostatniej kropli krwi")

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Szanowna Pani
Uprzejmie informuję, że wyslane do Ambasady RP w Kairze pismo mialo charakter zapytania w celu uzyskania opinii, co oznacza, że nie zostala podjeta jeszcze zadna decyzja w tej sprawie. Dzis do MEN wplynęlo Pani pismo - zlozone w imieniu Rady Rodzicow - i zapewniam, że odpowiedź na postawione tam pytania zostanie Panstwu udzielona w ciagu najblizszego tygodnia. Odnoszac się do Pani wpisu na forum, przyznaję, że najwazniejsze jest w nim stwierdzenie "dla naszych dzieci ta szkola jest bardzo wazna" i zapewniam, że wszelkie planowane zmiany w systemie oswiaty polonijnej nie maja sluzyc likwidacji jakiegokolwiek miejsca/szkoly/placowki, gdzie ucza sie polskie dzieci.
M.Krasuska (urzędnik MEN)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

z tego co wiem, MEN nie likwiduje placówek , jedynie znosi status szkół konsularnych...wam pozostaje przekształcić się w szkołe sobotnią i działać na takiej podstawie jak inne szkoły sobotnie poza granicami kraju! Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Szanowna Pani Aleksandro,
Bardzo dziekuje za Pani zainteresowanie i wazne informacje. Prosilabym tylko o podanie skad Pani posiada taka wiedze, czy tez jest Pani w podobnej sytuacji jak SPK w Kairze (moze rada rodzicow lub kierowniczka/nauczycielka) i juz taka reforme zrobiono, a moze jest Pani pracownikiem MEN-u? W kazdym razie prosze o wiecej informacji na temat takiego przeksztalcenie, jezeli jest Pani w ich posiadaniu i moze/chce je udpostepnic.
Z gory dziekuje i goraco pozdrawiam z cieplutkiego Kairu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam! najwięcej szczegółów tego projektu posiada MEN oczywiśćie , moje informacje pochodzą ze spotkania z min K Stanowskim w Glasgow i Belfaście , które odbyło się przy okazji zawiązania Federacji Szkół Polonijnych Szkocji i Irlandii Północnej.
Federacja została powołana w związku z decyzją MEN o nieutrzymywaniu placówek polonijnych ( finansowaniu).Tam też usłyszeliśmy iż dotychczasowe szkoły przy ambasadach oraz tzw punkty konsultacyjne nie będą likwidowane lecz mają przejść ,,restrukturyzacje " i działać na zasadach szkół sobotnich...
Myślę ,żę na forum dyrektorów szkół można zadać to pytanie bezpośrednio do Ministra.
Jeśli coś pominęłam lub przekręciłam - proszę administratorów o sprostowanie,
Reforma Edukacji w Polsce przedstawia się fantastycznie, tzn daje nam wielką nadzieję ,na działanie i istnienie dłużej niż jeden rok...trzymam całe pięści aby zrealizowano wszystkie plany i obietnice ..w ciągu kolejnych kilku lat- do tego czasu pozostaje nam walka o przetrwanie .
Tak pani Ewo , jestem założycielką szkoły sobotniej , nauczycielką i jej dyrektorką .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolaczam do watku pani Swierczynskiej, poniewaz takze jestem zainteresowana planami MEN odnosnie szkol za granica. Od poczatku roku szkolnego nad nasza szkola w Atenach zbieraja sie czarne chmury – z roznych zrodel slyszelismy roznorakie wersje: ze szkola moze byc przeksztalcana, badz zlikwidowane liceum, a moze bedzie czesciowo odplatna…. Goscilismy juz dwukrotnie w tym roku osoby wyslane przez MEN na kontrole badz opracowanie raportu. Do tej pory – a mamy niecaly miesiac do konca roku szkolnego – nadal nikt nic nie wie konkretnego. Budzet na rok przyszly nieznany, z koncem czerwca wygasa umowa o wynajem obecnego budynku i nie wiadomo, czy bedziemy nadal go wynajmowac, a jesli, to kto to ma zrobic. A JEDYNA decyzje jaka do tej pory podjelo MEN odnosnie naszej szkoly jest odwolanie naszej pani Dyrektor!Trudno sie pracuje w szkole za granica – abstrahujac od warunkow zatrudniania, o ktorych pisalam w innym watku – przy bardzo duzej ilosci godzin i uczniow, z dala od kraju jezyka ojczystego – my dodatkowo mamy w tym roku zapewnione przez nasze wlasne ministerstwo inne stresy. Mysle, ze nie tylko ja, ale wiekszosc z nas (i to nie tylko nauczycieli, ale i rodzicow oraz uczniow) jestesmy zmeczeni te niepewna sytuacja, w ktorej jestesmy. Nigdzie nie znalazlam konkretnych planow MEN odnosnie szkol za granica! (jesli sie myle, bylabym wdzieczna za konkrety – strona internetowa itp).Mimo to, nadal pracujemy na pelnych obrotach, by poza nauczaniem, zapewnic naszym uczniom konkursy w ramach corocznego Tygodnia Kultury i Jezyka Polskiego i festiwal naszych szkolnych talentow – Festiwal Tworczosci Dzieciecej i Mlodziezowej. Nasza szkola tetni zyciem ( www.atenyzs.pl ). Pytanie – czy pozwoli jej sie zyc???Sprawa szkol za granica nie jest sprawa blaha – wymaga rozwagi i przemyslenia. Wiadomo, ze jest kosztowna, ale biedne to panstwo, ktore oszczedza na edukacji.Takie beda Rzeczypospolite, jakie ich mlodziezy chowanie!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer