Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo Rosja, Usole Syberyjskie.

Uczniowie z Mąchocic Kapitulnych wzięli udział w wymianie międzynarodowej.
środa, 16 września 2015r. To była niezapomniana wyprawa w niesamowite miejsce. Podczas tegorocznych wakacji w ramach wymiany polsko - rosyjskiej gminę Masłów odwiedzili uczniowie Gimnazjum nr 1 w Usolu Syberyjskim. We wrześniu odbyła się druga część wymiany, w której wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół w Mąchocicach Kapitulnych. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili rosyjskich przyjaciół na ich ojczystej ziemi. Międzynarodowa współpraca rozpoczęła się dzięki staraniom Anety Ksel, nauczycielki z gminy Masłów, która wyjechała do Usola w Rosji, aby uczyć języka polskiego potomków Polaków zesłanych na Sybir. W celu rozpoczęcia wspólnych działań gmin różnych narodowości Nauczyciele z Zespołu Szkół w Mąchocicach Kapitulnych, we współpracy z Anetą Ksel z Gimnazjum w Usolu Syberyjskim napisali wniosek o dofinansowanie polsko – rosyjskiej wymiany młodzieży. Dzięki tej współpracy i wzmożonym staraniom udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 86 tysięcy zł z Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. I tak we wrześniu rozpoczęła się przygoda polskiej młodzieży, która udała się w niezapomnianą podróż do Rosji. Jej celem było kształtowanie postawy tolerancji, wzajemnego zrozumienia i zniwelowania istniejących stereotypów i uprzedzeń. W wymianie wzięli udział uczniowie wyróżniający się wynikami w nauce, wzorowym zachowaniem, działalnością społeczną, a także szczególnymi uzdolnieniami. Wraz z opiekunkami, Anetą Januchtą i Honoratą Zych, 3 września wyruszyli na lotnisko do Warszawy, skąd odlecieli do Irkucka. Następnie udali się do Usola Syberyjskiego, gdzie zostali przywitani chlebem i solą przez swoich rosyjskich przyjaciół. – Już pierwszy dzień dostarczył nam ogromnych przeżyć – mówią uczestnicy wymiany. – Po przylocie zostaliśmy bardzo ciepło przywitani i wspólnie zatańczyliśmy taniec powitalny, co było bardzo miłym akcentem spotkania. Ponad to zostaliśmy wspaniale przyjęci w domach. Mieszkańcy przygotowali mnóstwo przysmaków. Jedliśmy kawior z łososia, pielmieni i inne smakołyki. Rosjanie jedzą potrawy wysokokaloryczne, stąd często na śniadaniach serwowane nam były naleśniki z powszechnym tutaj mlekiem skondensowanym, zwane przez nich blinami – dodają. W kolejnych siedmiu dniach młodzież z gminy Masłów miała okazję poznać Usole Syberyjskie. Uczniowie wysłuchali opowieści o tym miejscu i zwiedzili wystawy poświęcone historii miasta. - Zwiedziliśmy Muzeum Architektoniczno-Etnograficzne Syberii Wschodniej w Talcach – mówi Aneta Januchta, opiekunka grupy. - Młodzież uczestniczyła w zajęciach poświęconych umiejętności robienia ludowych lalek. Niezwykłym przeżyciem była wizyta w jurcie mongolskiej i spotkanie z rdzennymi mieszkańcami tego egzotycznego dla nas kraju. Oszołomiła nas potęga Angary i otaczających gór Sajanów. Zaskakujące było również spotkanie z Babą Jagą. Jednak nie była to nasza - świętokrzyska - bo rosyjska, która lata na... wiadrze – dodaje opiekunka grupy. Niewątpliwie dużą atrakcją dla uczestników wymiany był spacer po nabrzeżu rzeki Angary. Niezapomnianą wycieczką była również wyprawa do Listwianki, gdzie uczniowie z Polski mogli podziwiać jezioro Bajkał. - Wycieczka nad Bajkał to przeżycie niezwykłe i mistyczne. Panuje tam wszechogarniająca cisza. Piękno najstarszego i najgłębszego jeziora świata zachwyca – wspomina opiekunka grupy. - Bajkał gromadzi ponad 20 procent świeżej, niezamarzniętej wody w skali ziemi i stanowi ponad 90 procent wszystkich wód Rosji. Wpływa do niego aż 336 rzek, ale wypływa tylko jedna - Angara. Panorama tego niesamowitego jeziora z pewnością pozostawi w naszych wspomnieniach trwały ślad – dodaje. Uczniowie zwiedzili również Muzeum Bajkału i Nerpinarium - miejsce, gdzie można z bliska obejrzeć oswojone foki nerpy, jedyny słodkowodny gatunek fok na naszej planecie. Odwiedzili także Muzeum Etnograficzne Syberii Wschodniej w sąsiednich Talcach. Poznali tam historię Buriatów i Ewanków, czyli ludów zamieszkujących te tereny od najdawniejszych czasów, aż po Kozaków i Rosjan. Wśród eksponatów obejrzeli liczne szałasy, jurty, domy mieszkalne, cerkwie, drewniane budynki obronne oraz inne zabudowania przeniesione tutaj z różnych regionów Rosji. Polska młodzież owocnie spędziła czas z rosyjskimi przyjaciółmi biorąc udział we wspólnych zabawach, śpiewach, warsztatach aktorskich i zawodach sportowych. Na koniec pobytu przygotowała koncert pożegnalny, podczas którego zatańczyła „kalinkę" i zaśpiewała popularną ludową piosenkę „Katiuszę". Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja z zaproszonymi gośćmi. – To był niezapomniany wyjazd i świetna przygoda – zgodnie zapewniają uczniowie. – Warto odwiedzić Syberię, choćby ze względu na zapierające dech w piersiach krajobrazy i cudownych ludzi, którzy mają zupełnie inne podejście do życia, niż to, które znamy – dodają. Opiekunka grupy, Aneta Januchta tak wspomina Rosję: - Syberia jest dzika, ale zarazem piękna. Jest daleka, ale jednocześnie tak bliska Polakom. Ogromna i mroźna, ale pełna ciepła mieszkańców. Paradoksalnie jest bardziej tolerancyjna od niejednego kraju europejskiego, ponieważ łączy buddyzm z szamanizmem, katolicyzmem i protestantyzmem, tajgę ze stepami i górami, serdeczność rdzennych mieszkańców z zimnym powiewem powietrza. Obok siebie w totalnej symbiozie mieszka wiele kultur i narodowości: Polacy, Żydzi, Tatarzy, Ukraińcy, Białorusini, Buriaci, Mongołowie i wiele innych. Nasza młodzież mogła przekonać się na własnej skórze, że tolerancja jest kluczem do dobrych relacji międzyludzkich. Dlatego to był tak bardzo wartościowy wyjazd – podsumowuje. Zawiązane wspólne działania gmin różnych narodowości, których wynikiem była polsko – rosyjska wymiana uczniów, miały na celu kształtowanie postawy tolerancji i wzajemnego zrozumienia. To był niezapomniany czas zarówno dla uczniów z Polski, jak i dla rosyjskich gimnazjalistów. (A. O.) Tekst ze strony www.maslow.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer