Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo Łotwa, Narodowe Czytanie - 5 września 2015 r.7 września 2015
Narodowe Czytanie na Łotwie


 Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował akcję „Narodowe Czytanie” 5 września br. w Ogrodzie Saskim lekturą „Lalki” Bolesława Prusa. W tegorocznym Narodowym Czytaniu wzięło udział ponad 1600 miejscowości z całej Polski. Do akcji włączyli się także Polacy na Łotwie.


Na salach w Gimnazjum Polskiego im. J. Piłsudskiego w Daugavpils oraz w Polskiej Szkole im. Ity Kozakiewicz zgromadzili się miłośnicy literatury. W Rydze fragmenty „Lalki” czytali m.in. przedstawiciele Ambasady RP na Łotwie, polscy poeci Marcin Sendecki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, dyrektor Biura Literackiego we Wrocławiu Artur Burszta, prezes ryskiego oddziału ZPŁ Adam Kropiwiec, tłumacz literatury polskiej Ingmāra Balode a także nauczyciele i uczniowie szkoły. Jak się okazało seanse czytanej lektury oprócz Polski i Łotwy odbyły się jeszcze tylko w Pretorii w RPA.
"Narodowe Czytanie" w 2012 roku zapoczątkował Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Pierwszą wspólną lekturą był poemat "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, rok później dzieła Aleksandra hrabiego Fredry, a w 2014 roku "Trylogia" Henryka Sienkiewicza. Andrzej Duda zadeklarował, iż tytuł przyszłorocznej lektury mają wskazać Polacy, a poznamy go 1 lutego 2016 roku, w Dzień Międzynarodowego Języka Ojczystego.


Materiały ze strony MSZ.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer