Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo Mołdawia, Komrat

Polscy licealiście w Komracie I stało się! Wreszcie się doczekali! 23 października 2015 roku polscy licealiści z Piaseczna przyjechali na kilka dni z rewizytą do Mołdawii, do komrackiego Liceum im. M.Eminescu w ramach projektu Inni, a jednak tacy sami dofinansowanego przez MEN. Polacy zostali uroczyście powitani kołaczem i solą przez uczniów w ludowych strojach. Kolejne dni wypełniły prace nad drugą częścią projektu- uczniowie tworzyli filmy, uwzględniające specyfikę Mołdawii, bowiem wcześniej, we wrześniu, skupiali się na polskiej historii, tradycjach, obyczajach. Oprócz zajęć warsztatowych i plenerowych uczestnicy projektu poznawali interesujące miejsca i spotykali się z ciekawymi ludźmi. Jednym z punktów programu było spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Polaków Gagauzji- panią Ludmiłą Wolewicz. Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji Polaków w Gagauzji, historii stowarzyszenia i zespołu „Polacy Budżaka”, uczenia się języka polskiego w Komracie. Jesienna aura sprzyjała zwiedzaniu nie tylko Gagauzji, ale i dalszych zakątków, jak Orheiul Vechi czy Kiszyniów. Polacy kosztowali wspaniałe potrawy, między innymi placintę, słonce na talerzu, czyli mamałygę, kupowali aromatyczne, naturalne produkty na miejscowym bazarze i zachwycali się gościnnością mołdawskich gospodarzy. Zarówno młodzież mołdawskiego liceum, jak i ich rodzice włożyli dużo pracy, energii i serca, aby pokazać to, co najlepsze, najsmaczniejsze, najpiękniejsze w Mołdawii. I rzeczywiście im się to udało! Polscy uczniowie wyjeżdżali z zapowiedzią powrotu, choćby w czasie najbliższych obchodów Nowego Roku czy letnich wakacji. Ponadto uczniowie korespondują już ze sobą za pomocą mediów społecznościowych. Jak widać, znów potwierdziła się stara, mądra zasada, że to właśnie bezpośrednie kontakty najbardziej zbliżają do siebie ludzi z różnych państw i kultur. Agnieszka Mikulec - nauczyciel kierowany przez ORPEG

Plik załącznika:

Nazwa pliku: Avdarma.jpg
Wielkość pliku:145 KB

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer