Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo Rumunia- Bukareszt

Spotkanie Polonii z prezydentem Andrzejem Dudą w Bukareszcie. 6.11.2015 r.   W dniach 3-6 listopada z oficjalną wizytą przebywał w Bukareszcie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Głównym celem pobytu było spotkanie szefów państw wschodniej flanki NATO. Rozmowy zakończyły się przyjęciem wspólnej deklaracji przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 r.  Dla nas dużym przeżyciem było spotkanie z Andrzejem Dudą w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczyliśmy w nim wraz ze swoimi uczniami oraz reprezentantami Polonii z Bukowiny.  W swoim przemówieniu prezydent ciepło wypowiedział się o rodakach oddzielonych od Ojczyzny, a przecież pozostających z nią w łączności. Szczególnie zaakcentował rolę Polonii w czasach wojennej zawieruchy i współcześnie jako swoistego przyczółka dobrze rozwijających się stosunków między Rumunią i Polską. Przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta działa Biuro ds. Polonii i Polaków za Granicą. Podziękował również osobom, które pracują na rzecz krzewienia polskiej kultury i języka w tym kraju. Podkreślił, że Polacy i Polonia dzięki kultywowaniu własnych narodowych tradycji, przyczyniają się do tego, że nasz kraj ma tutaj dobrą markę.  Wśród osób odznaczonych przez prezydenta znalazła się nasza koleżanka Elżbieta Wieruszewska-Calistru. Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz oświaty Polonijnej. Warto przypomnieć, że przez wiele lat pracowała ona w szkołach na rumuńskiej Bukowinie jako nauczyciel skierowany przez CODN. Obecnie w Związku Polaków w Rumunii zajmuje się między innymi sprawami edukacji.  Zaskoczyła nas cierpliwość i życzliwość wyjątkowego Gościa, który mimo niewątpliwie napiętych planów wizyty, znalazł czas na krótkie rozmowy, a nawet na wspólne fotografie z uczestnikami spotkania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer