Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt


29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt.
Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa.
Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.
Film z przygotowań do wernisażu wystawy pt. "Tadeusz Chciuk - Celt. Ostatni emisariusz", który miał miejsce w Drohobyczu (Ukraina) 29 listopada 2015 r.O Bohaterze wystawy opowiada Jego żona - Ewa Chciuk.
W uroczystym wernisażu wzięli udział:
Konsul Generalny RP – pan Wiesław Mazur,
Konsul ds. Współpracy z Polakami na Ukrainie – pan Marian Orlikowski,
Kierownik ds. Rodziny, Młodzieży i Turystyki Rady Miasta Drohobycza – pani Lesia Paszko,
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu – pani Nadija Skotna,
Nauczyciel – konsultant z ORPEG – pani Anna Ferenc,
Dyrektor Muzeum „Drohobyczyna – pani Ałła Gładun,
Kustosz Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie – pani Karolina Sikora – twórczyni wystawy, mieszkańcy Drohobycza.
Podczas uroczystości goście zapoznali się z biografią Tadeusza Chciuka – Celta, zwiedzali wystawę, obejrzeli film dokumentalny TVP pt. Biały kurier Karpat, wysłuchali wystąpień drohobyckich historyków o rodzinie Chciuków.
Oprawę muzyczną stanowiły krótkie koncerty w wykonaniu :
Dziecięcego Zespołu Mandolinistów „Leśne kwiaty” i Zespołu Muzycznego im. Alfreda Schrajera. Uczestnikom wernisażu rozdano foldery na temat wystawy. Wystawa będzie czynna miesiąc. W tym czasie organizatorki (nauczyciele skierowani przez ORPEG do Centrum Metodycznego w Drohobyczu) przeprowadzą spotkania edukacyjne i lekcje historii Polski, w których wezmą udział studenci Uniwersytetu Pedagogicznego, uczniowie polskich szkół sobotnich i mieszkańcy Drohobycza – głównie miejscowi Polacy. Cykl imprez poświęconych biografii Tadeusza Chciuka na tle wydarzeń II wojny światowej i trudnych lat powojennych spotkał się z dużym zainteresowaniem miejscowych nauczycieli języka i historii Polski. Sprowadzenie wystawy i jej otwarcie oraz cykl zajęć edukacyjnych zawdzięczamy wsparciu Konsulatu RP we Lwowie.


Organizatorki:Maria MusiałBożena PająkProszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer