Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo Kazachstan, Pierwomajka - Dom Polski


2015-12-06


Pierwomajka i okolice, to niezwykłe miejsce. Bardzo chciałam tu przyjechać od początku współpracy z ORPEGiem. Za chwilę te trzy miejscowości: Pierwomajka, Kamyszenka i Łozowoje będą odcięte od świata, bo pada coraz wiecej śniegu, a wtedy stepowe drogi są nieprzejezdne i jedyny autobus do stolicy Astany nie będzie jeździł. to jest tylko 100 km. Ale nic to, jest pięknie.
Te trzy miejscowości, to toczki - punkty wyznaczone w stepie, do których w 1936 roku przywieziono deportowanych Polaków , Niemców i innych z terenów dzisiejszej Ukrainy. Zbliża się właśnie 80 rocznica deportacji. Trzeba pomyśleć z tej okazji o tych, którzy tu przyjechali, żyje ich już nieiwelu. Niemcy w większości wyjechali. Jeszcze w tym wrześniu były kolejne wyjazdy. Polaków tak chętnie do ojczyzny nie zapraszają. Niektórzy jeszcze czekają na repatriację, ale wielu już nie planuje wyjazdu. Dołaczę kilka zdjęć, które pomogą wyobrazić sobie to miejsce na Ziemi.
Moi uczniowie to nie tylko Polacy i nie tylko dzieci. Grupa dorosłych to Polki z Kamyszenki,których rodziny czekają na repatriację i panie z Pierwomajki - aktyw stowarzyszenia "Polonia" .
W Pierwomajce pracujemy w 2 grupach: 6-9 i 10-13 lat . W Kamyszence jest jedna grupa w wieku 7-12 lat. Są wsród nich uczniowie różnych narodowości: Kazachowie, Tatarzy, Rosjanie no i oczywiście Polacy.
W Kamyszence uczymy się w szkole a w Pierwomajce w naszym Domu Polskim.
Polacy, których tu spotykam wszędzie: w sklepie, w piekarni, w kościele chętnie przyznają się do swojej narodowości, uczniowie zresztą też. Chętnie opowiadają o tym jak tu było na początku. Po tym co oni to przeżyli, to każdy postęp wydaje się luksusem.
Różnica między warunkami życia tutaj i w Europie jest ogromna, zwłaszcza na wsi. Tu jest nie tylko trudny klimat, ale też brakuje wszystkiego. Internet słaby, bo tańszy, komputer już nie startuje bo stary, drukarka drukuje ale nie skanuje, sypie się wyposażenie techniczne domu.
Ogromnym problemem jest transport. Brak jakiejkolwiek komunikacji jest dla nas niewyobrażalny. Oni powinni stąd wyjeżdżać, żeby zobaczyli inny świat i mieli za czym tęsknić, do czego dążyc. Tu wszystko jest potrzebne.

Duży problem to różnica czasu. U nas juz jest późny wieczór 23.00, +5 godz. do czasu polskiego.
Urszula Zakrawacz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer