Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo 1 sierpnia 75 lat temu...

Drodzy Rodzice,

"My, powstańcy, powoli odchodzimy, ale na szczęście dorastacie wy, którym chcemy opowiedzieć nasze historie" - mówi Jerzy Grzelak, na którego wszyscy wołali "Jureczek" - najmłodszy zaprzysiężony żołnierz Armii Krajowej, dziś (na pewno jeszcze w 2015 roku) właściciel pracowni zegarmistrzowskiej przy ulicy Puławskiej w Warszawie.
Książka Moniki Kowaleczko-Szumowskiej "Fajna ferajna", wydana w 2015 roku (wówczas umknęła mi, dlatego piszę o niej dopiero teraz), jest zbiorem ośmiu niezwykłych opowieści ludzi, którzy 1 sierpnia 1944 roku mieli 9, 10, 13, 14, 17 lat. Dopełniają je równie niezwykłe ilustracje Elżbiety Chojny, znakomicie oddające atmosferę tamtych, powstańczych dni.
Na podstawie książki (także w 2015 roku) powstał film dokumentalno-fabularyzowany w reżyserii Tomasza Stankiewicza. Na ekranie pojawiają się: Barbara Rybeczko-Tarnowiecka - Basia, Halina Stańczak-Kryska - Halusia, Bogusław Kamola - "Hipek", Jerzy Grzelak - "Pilot", Stanisław Wołczaski - "Kazimierz". Towarzyszą im współczesne dzieci: Jaś, Staś, Stefanek i Zosia, które - poruszone opowieściami - przenoszą się w wyobraźni do 1944 roku, doświadczając tych samych emocji, co ich rówieśnicy z Powstania Warszawskiego. Oto trailer filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=i9S-dR2axTw

Przeczytajmy wraz z dziećmi niezwykłych opowieści ludzi, którzy 75 lat temu byli w ich wieku (jedną z nich znajdziecie w załączniku).

Z wakacyjnymi pozdrowieniami,
Grażyna

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer