www.Polska-Szkola.plForum rodzicówForum nauczycieliForum dyrektorówBaza danych szkółSzkoły na mapieInstytucje wspierająceUżyteczne stronyNowościNapisz do RedakcjiJak korzystać ze strony?

Baza danych szkół

Page: ()  1 ...  473  474  475  476  477  478  479  480  481  482  483  484  485  486  487  488  489  490 ...686   ()
Polska Szkola Przedmiotow Ojczystych im. Jana Pawla II w Liverpool (istnieje od 2005)
John Paul II Polish Saturday School in Liverpool
34 Crucian Way
Liverpool, L12 0 AW Liverpool,
Wielka Brytania
szkoła "sobotnia" działająca przy polskich stowarzyszeniach, parafiach itp.
tel. +441515469053, fax , komunikator głosowy brak
www http://www.polskaszkolawliverpool.org.uk e-mail: mrozikalex@aol.com
Instytucja / organizacja prowadząca szkołę


Krótki opis szkoły
Jestesmy organizacją funkcjonującą jako "charity" z własną konstytucją, statutem... Scisle współpracujemy z polską parafią w Liverpool oraz innymi, brytyjskimi organizacjami społecznymi, jak lokalny City Council, Kensington Regeneration i organizacje zrzeszone w Community Network. Niejednokrotnie łączylismy się z www.ukokey.com we wspólnych projektach ( One world Festival - Dzień Polski) mających na celu wspólną zabawę oraz integracje z innymi społecznosciami. Obecnie do szkoły uczęszczają dzieci dwujęzyczne, urodzone w UK, jak również te, które nie tak dawno przyjechały z Polski. Placówka liczy obecnie 135 uczniów i miesci się w St, Cuthbert's Catholic Prinary School, L13 3BB. Zajęcia odbywają się w soboty od 10.00 do 14.00. Dzieci, ktore uczestniczą w dodatkowych zajęciach tańca ludowego i narodowego, zostają do godziny 15.00. Program Nauczania, podobnie jak w innych szkołach sobotnich obejmuje język polski, historię i geografię Polski oraz religię. Dzieci wyrażają się również pozawerbalnie - poprzez sztukę i taniec. Zawsze gotowe, pełne entuzjazmu biorą udział w uroczystych akademiach poswięconych tradycyjnym, polskim swiętom koscielnym czy państwowym. Zawsze dumne i radosne, wcielając się, jak tylko mogą najlepiej, w przedstawiane postaci historyczne prezentują swój zapał i pasję przed szeroką publicznoscią.
Krótka historia szkoły

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Jana Pawła II w Liverpool powstała 17 wrzesnia 2005 roku. Zaczelismy w malej parafialnej salce, majac zaledwie 10 uczniów. Obecnie szkoła liczy 145 dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Po raz pierwszy w dziejach szkoły, w tym roku, kilkoro gimnazjalistów przystąpi do egzaminów GCSE z j. polskiego.

Wciąż jestesmy dumni z naszej placowki, ponieważ pragniemy by każde dziecko polskie urodzone, zostające lub przebywające czasowo na emigracji rozwijalo swój jezyk ojczysty, znało historię ojczyzny swoich rodziców i dziadków, jej tradycje i obyczaje; by zyskało umiejętnosć pisania, czytania i wypowiadania się w języku polskim; by wzbogacalo swa wiedze literacka oraz wyrastało w wartosciach chrzescijańskich.

Jestesmy organizacją funkcjonującą jako "charity" z własną konstytucją, statutem...

Scisle współpracujemy z polską parafią w Liverpool oraz innymi, brytyjskimi organizacjami społecznymi, jak lokalny City Council, Kensington Regeneration i organizacje zrzeszone w Community Network. Niejednokrotnie łączylismy się z www.ukokey.com we wspólnych projektach ( One world Festival - Dzień Polski) mających na celu wspólną zabawę oraz integracje z innymi społecznosciami.

Obecnie do szkoły uczęszczają dzieci dwujęzyczne, urodzone w UK, jak również te, które nie tak dawno przyjechały z Polski.

Placówka liczy obecnie 135 uczniów i miesci się w St. Cuthbert's Catholic Primary School, Aviemore Rd, L13 3BB,

Zajęcia odbywają się w soboty od 10.00 do 14.00 ( wlacznie z przygotowaniem do 1 Komunni). Dzieci, ktore uczestniczą w dodatkowych zajęciach tańca ludowego i narodowego, zostają do godziny 15.00.

Program Nauczania, podobnie jak w innych szkołach sobotnich obejmuje język polski, historię i geografię Polski oraz religię.

Dzieci wyrażają się również pozawerbalnie - poprzez sztukę i taniec. Zawsze gotowe, pełne entuzjazmu biorą udział w uroczystych akademiach poswięconych tradycyjnym, polskim swiętom koscielnym czy państwowym. Zawsze dumne i radosne, wcielając się, jak tylko mogą najlepiej, w przedstawiane postaci historyczne prezentują swój zapał i pasję przed szeroką publicznoscią.

Co roku szkoła nasza bierze udział w, corocznie organizowanej przez władze miasta, Lord Mayor's Parade. Roztańczone i rozspiewane, przebrane w jakże barwne, ludowe stroje krakowskie, dzieci z Polskiej Szkoły dwa lata z rzedu zajęły i miejsce jako najlepsza szkole na paradzie.. Szkoła zas zostaje obdarzona wspaniałym pucharem, który przez cały czas przypomina nam o naszym małym zwycięstwie.

Już od dwóch lat bierzemy udział w ‘Wesołym Dniu Polskiego Dziecka’ organizowanym przez Polską Macierz Szkolną. Jest to impreza sportowa i kulturalna, majca miejsce w Laxton Hall - posiadłosci Polskiej Misji Katolickiej. W tym dniu spotykaja sie szkoły z całej Wielkiej Brytanii by wziąć udział w zdrowym wspólzawodnictwie, jak również popisać się talentem aktorskim czy muzycznym. Ostatni sukces - to I miejsce w turnieju piłki nożnej, II miejsce w konkursie piosenki zajęte przez Julię Moskal z III klasy gimnazjum oraz I miejsce w grze w szachy - zajete przez Jasia Laskowskiego z klasy 5.Również i w tym roku zamierzamy wziąć udział w tym, jakże rodzinnym, dniu. Będzie to miało miejsce 20 czerwca 2009 roku.

30 wrzesnia 2009 zorganizowalismy konferencję dla nauczycieli angielskich szkół podstawowych i srednich o kulturze, historii, geografii Polski, problemach współczesnej emigracji i jej genezie oraz innych aspektach z życia naszego kraju. Konferencja odniosła ogromny sukces. Dokładniejszy artykuł można przeczytać na portalu Ukokey jak również w następnym Biuletynie wydawanym przez Macierz Szkolną.

Nie ma chyba już miejsca na rozpisywanie się o organizowanych konkursach, wyjsciach do teatru, o spotkaniach okolicznosciowych przy ciescie czy kawie. Szkoła nasza działa i rozwija się, wciąz pęłniac rolę waznej placówki polonijnej w Liverpool.


Krótka informacja o miejscowości i lokalnej społeczności polskiej
Obecnie srodowisko polskie w Liverpool zrzesza wiele generacji. Najliczniejszą stanowi ostatnia fala tzw. emigracji ekonomicznej. Często są to ludzie bardzo młodzi. Jednak większosć to osoby w przedziale wiekowym od 30 - 50. Ogromna rolę odgrywa polska szkoła i parafia. Nie mamy niestety swojego koscioła, ale wynajmujemy taki na niedzielne msze przy Metropolitan Cathedral of Christ the King. Wspólnie z parafią, polskim portalem oraz innymi, angielskimi organizacjami organizujemy spotkania, mające na celu krzewienie polskiej kultury i tradycji jak również integracji z innymi spolecznosciami.
Krótki opis lokalu, w którym pracuje szkoła (np. lokalizacja, wynajem/własność, liczba pomieszczeń, warunki nauki, dostęp do komputerów, Internetu, inne instytucje polonijne/społeczne działające w tym samym budynku)
Jak już wspomniałam, na nasze sobotnie zajęcia, obecnie wynajmujemy całą szkołę podstawową. Dzięki temu, każda klasa ma włane pomieszczenie oraz stołówkę służącą nam w czasie dużej przerwy. W każdej z klas znajduje się tablica interaktywna (smart board), z ktorej po podłączeniu komputera można korzystać. Wzbogaca to niesamowicie zajęcia lekcyjne. Korzystamy rownież z sali komputereowej. Przy każdej klasie znajdują sie toaleta dostosowane do wieku dziecka. Na placu szkolnym, w czasie przerwy, dzieci mogą korzystać ze znajdującego się tam placu zabaw i boisk.

Jaki jest tryb i intensywność nauki (np. średnia liczba godzin nauki w tygodniu/miesiącu, nauczanie korespondencyjne/liczba zjazdów)
Nauka w polskiej szkole sobotniej odbywa się w kążdą sobotę, za wyjątkiem sobót swiątecznych oraz każdej następnej soboty ferii sródrocznych. Zwykle materiał rozłożony zostaje na 34 soboty.
Jakie dokumenty (zaświadczenia, świadectwa itp.) wydaje szkoła (na zakończenie roku szkolnego i po ukończeniu szkoły)?
Szkoła wydaje swiadectwa ukończenia danej klasy oraz certifikaty uczęszczania do szkoły . Certifikaty wydawane są w wypadku przyjęcia dziecka w srodku roku szkolnego, nie będącego w stanie zaliczyć materiału danej klasy. Certifikat nie różni się wizerunkiem od swiadectwa, zawiera natomiast informację o uczeszczaniu do szkoływ danym roku akademickim a nie o jej zakończeniu, tudzież zaliczeniu.
Czy szkoła przygotowuje uczniów do egzaminów zewnętrznych w polskim systemie oświaty lub w lokalnym systemie oświaty? Do jakich egzaminów, jaka część uczniów przystępuje do egzaminów?
Dzieci z III klasy gimnazjum przystepuja do egzaminow GCSE z j. polskiego
Jak można zapisać dziecko do szkoły? Ile wynoszą opłaty? W jakim terminie należy zapisywać dziecko?
Pod konec roku szkolnego, w lipcu odbywaja sie zapisy na rok nastepny. Można zapisaywać dzieci po mszy swietej w każdą niedzielę miesięcy wakacyjnych lub na początku roku szkolnego we wrzesniu. Opłaty za szkołę wynoszą • 150 za jedno dziecko na cały rok akademicki ( wrzesień - lipiec) • 170 za dwoje dzieci - w przypadku rodzeństwa • 180 za troje - w przypadku rodzeństwa


 
Liczba uczniów
2006/07
2007/08 2008/09
2009/10
2010/11
2011/12
2012/13
2013/14
50 80 145 140 135 135 15

2014/15

2015/16


 
Liczba nauczycieli
zatrudnionych
wolontariuszy
razem nauczycieli
0 22 14
Podstawowe źródła finansowania działalności szkoły
Szkoła finansowana jest głównie poprzez czesne płacone przez rodziców. Czasami z funduszów publicznych.

Czy nauka w szkole jest płatna? Ile wynoszą opłaty roczne?

Opłaty za szkołę wynoszą

150 za jedno dziecko na cały rok akademicki ( wrzesień - lipiec)

170 za dwoje dzieci - w przypadku rodzeństwa

180 za troje - w przypadku rodzeństwa


Okręg konsularny, na terenie którego działa szkoła
Manchester

Lokalizacja szkoły (długość i szerokość geograficzna)
0.0000°N, 0.0000°E
Czy szkoła wykorzystuje współczesne technologie w nauczaniu? jeśli tak, w jaki sposób?
W nauczaniu korzystamy z dostępnej sali komputerowej jak również tablic interaktywnych.
Czy przy szkole działa Rada Rodziców, jaka jest jej rola?
W skład Rady szkoły wchodzą przedstawiciele rodziców.
Działające przy szkole koła zainteresowań, organizacje młodzieżowe
Taniec ludowy i narodowy. Taniec wspólczesny
Czy przy szkole działa biblioteka? Jeśli tak ile liczy woluminów
Posiadamy miniaturkę biblioteki ( 150 pozycji) odpowiadającej potrzebom dzieci młodszych. Pragniemy stworzyć księgozbiór dla wszystkich uczniów, włączjąc również rodziców.

Autor: Alexandra Mrozik
Data aktualizacji: 2 July 2012


Page: ()  1 ...  473  474  475  476  477  478  479  480  481  482  483  484  485  486  487  488  489  490 ...686   ()