Picture of Jolanta Bednarska Aarts
Zapisanie dziecka do szkoły w Holandii
by Jolanta Bednarska Aarts - Thursday, 30 April 2009, 02:21 PM
 
Witam,
zamierzam przenieść się na stałe z moim 14 - letnim dzieckiem do Holandii. jakie wymogi i jakie formalności musze wypełnić, aby zapisać go do tamtejszej szkoły?
Ojciec dziecka jest obywatelem Holandii.
Picture of Grażyna Gramza
Odp: Zapisanie dziecka do szkoły w Holandii
by Grażyna Gramza - Monday, 7 September 2009, 07:33 PM
 
Reaguję dopiero po paru miesiącach, ale nie widziałam tej odpowiedzi.
W Holandii nie ma kuratoriów oświaty. Nad szkołami pieczę mają gminy i tam jest odpowiedni wydział, który zajmuje się oświatą.
Poza tym żaden rodzic nie wybiera sobie szkoły sam. Cudzoziemiec zgłasza się do urzędu gminy i tam otrzymuje informację, która szkoła przyjmuje dzieci, które nie znają języka. Gmina też, o ile dziecko zna język (prawie się nie zdarza), kieruje do szkoły, w której uczeń musi najpierw zostać poddany testowi i na jego podstawie kieruje się do odpowiedniej klasy czy szkoły.
Nostryfikacją dyplomów zajmuje się Urząd Pracy (CWI) - dotyczy studentów i dorosłych: http://www.idw.nl/pdf/IDW_NL.pdf lub http://www.idw.nl/.

Pozdrawiam,
G.Gramza
SPK w Hadze
Picture of Grażyna Gramza
Odp: Zapisanie dziecka do szkoły w Holandii
by Grażyna Gramza - Sunday, 24 May 2009, 02:45 PM
 

Dzien dobry,

Proszę zajrzec na str. poniżej. To strona z pytaniami jakie zadaja rodzice, ktorzy przyjezdzaja do Holandii. W przypadku Pani dziecka jest maly problem, bo jest ono juz 14-letnie, a tym samym powinno byc w szkole sredniej. Najpierw jednak zostanie skierowane na dwu- lub trzyletni- kurs jezyka, ktory odbywa sie w szkolach. Pierwsze kroki prosze skierowac do urzedu gminy, w ktorej Pani mieszka i tam otrzyma Pani potrzebne informacje. Szkola nie wymaga specjalnych dokumentow. Oczywiscie paszport oraz adres zamieszkania jest potrzebny. Czasem prosza o opinie z poprzedniej szkoly.

Pozdrawiam,

G.Gramza (n-l SPK w Hadze) 

http://spk-haga.nl/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=3&id=7&Itemid=81

Picture of Joanna Wójtowicz
Odp: Zapisanie dziecka do szkoły w Holandii
by Joanna Wójtowicz - Monday, 4 May 2009, 02:54 PM
 
Szanowna Pani,
dobrze byłoby, by zapoznała się Pani z holenderskim prawem oświatowym poprzez kontakt z wybraną szkołą w Holandii, do której będzie uczęszczać Pani dziecko, lub z holenderskim odpowiednikiem polskiego kuratorium.
Musi Pani spełnić formalności kraju, w którym pobierać będzie naukę Pani dziecko.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Wójtowicz